techniki druku

Zalety i wady druku cyfrowego

Jeżeli mielibyśmy wymieniać dziś techniki druku, to wspomnieć musimy o druku offsetowym, sitodruku oraz druku cyfrowym. Jako że najpopularniejszym jest dziś chyba ten ostatni, to właśnie tej technologii, a właściwie jej wadom i zaletom postanowiliśmy się przyjrzeć nieco bliżej. Dlaczego w związku z tym warto jest stawiać na druk cyfrowy? A może jest zupełnie odwrotnie i nie jest on opłacalny? Za chwilę wszystkiego się o tej technologii dowiecie.

Zalety

Zacznijmy od tego, że druk cyfrowy jest drukiem natychmiastowym, a więc na przygotowanie tego procesu nie potrzebujemy wiele czasu. Jednakże nie tylko to jest istotne. Otóż tego typu technologia może już nam posłużyć nawet przy wydruku jednej sztuki danego egzemplarzu. Większe zamówienia nie są tutaj wskazane, ale do tego wrócimy później. Wspomnijmy jeszcze o personalizacji druku, co jest niezwykle istotne. W druku cyfrowym bez zatrzymywania maszyn mamy możliwość personalizacji poszczególnych egzemplarzy. Możemy więc w poszczególnych arkuszach zmieniać wybrane dane.

Wady

Największą wadą tego typu technologii jest fakt, iż jest ona nieekonomiczna, jeżeli decydujemy się na druk średniej lub dużej liczby egzemplarzy. Przy takich nakładach lepiej jest postawić na inną technikę, gdyż ta spowoduje, że koszty takiej inwestycji będą naprawdę bardzo wysokie.

2 komentarze

Dodaj komentarz