Techniki druku

Techniki druku — litografia

Jasną sprawą jest to, że technik druku mamy dziś naprawdę mnóstwo. Nie będzie przekłamaniem, jeżeli stwierdzimy, że są one dziś niezawodne lub bardzo bliskie niezawodności. Większość z nas nie wie jednak nic o dawnych technikach druku, które zapoczątkowały drukowanie na tak wysokim poziomie, jaki mamy dzisiaj. W tym wpisie postanowiliśmy wam przypomnieć, czym była litografia.

Trochę historii

O litografii warto wspomnieć choćby dlatego, że to właśnie ta technika była pierwowzorem offsetu. Bardzo szerokie zastosowanie w branży reklamowej miała ona w pierwszej ćwiartce ubiegłego stulecia. Otóż drukowano nią plakaty, etykiety czy wszelkie formularze. To właśnie dzięki tej technice rozwinął się ruch wydawniczy.

Czym jest litografia?

Litografia to technika druku płaskiego. I tak rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym za pomocą tuszu, kredki litograficznej i piórka lub pędzla. Następnie sam kamień poddawany jest procesom chemicznym, w których wyniku powstaje matryca.

Zalety i wady

Do zalet litografii, na pewno zaliczymy fakt, że grafiki na kamieniu są rysowane, dzięki czemu emitować można każdą technikę od rysunków wykonanych ołówkiem po te stworzone akwarelą. Dodajmy też, że kamień litograficzny jest kamieniem wielokrotnego użytku, a znajdujący się na nim rysunek możemy szybko zeszlifować.

Oczywiście litografia, jak i każda inna technika ma także i swoje wady. Po pierwsze dotyczy to kolorowych grafik. Wówczas każdy kolor wymaga oddzielnej matrycy. Wpływa to przede wszystkim na czas przygotowania, ale problemem może być także spasowanie nadruków kolejnych kolorów. Inną kwestią jest natomiast sama wielkość grafiki. Oczywiście im ma być ona większa, tym większych rozmiarów kamień jest potrzebny. Co zrozumiałe jest on także i cięższy.

One comment

Dodaj komentarz